برنامه اینترنتی نود

اخبار و ویدئوهای اختصاصی از ورزش کشور

پیشنهاد سردبیر

نباید با سعودی‌ها بازی کنیم

یک دیپلمات سابق وزارت خارجه با بیان اینکه فدراسیون فوتبال موضع مناسبی در مقابل رای AFC نداشته تاکید کرد که حتی اعلام موضع معاون اول رییس جمهور نیز در این موضوع بی‌راه نخواهد بود چراکه حق ایران عزیز اتهام ناامنی نیست.

به گزارش نود تی وی جعفر هاشمی درباره مناقشه ایران و عربستان و این که AFC رای به برگزاری بازی‌های نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث داده است، گفت: با همه احترامی که برای فدراسیون فو‌تبا‌ل قائلم باید بگویم که فدراسیون فو‌تبا‌ل در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده زیرا همه دنیا می‌دانند که ایران کشور امنی است و هیچ‌گاه در فو‌تبا‌ل و مسائل امنیتی مشکلی نداشته است.

وی ادامه داد: هیچ‌گاه اتفاقاتی که در کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی در اروپا رخ داده در ایران نبوده است. شما می‌بینید در عراق که در حال‌ حاضر فوتبالی برگزار نمی‌شود بازی‌های‌ش را در ایران برگزار می‌کند و ایران را به عنوان یک کشور امن انتخاب کرده است. از مسئولان فیفا و AFC تعجبی نیست، زیرا دشمنی‌ کشورهای عربی با ایران محرز است. ناراحتی ما از این است که فدراسیون فو‌تبا‌ل نتوانسته دفاع جانانه‌ای از ایران انجام بدهد. بعد از این که حتی AFC رای خود را صادر کرد هیچ موضع گیری با استراتژی از سوی فدراسیون فو‌تبا‌ل ندیدم. به اعتقاد من حتی باید آقای اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور در این مورد موضع گیری سفت و سختی نسبت به این کار ناشایستی که AFC نسبت به درخواست عربستانی‌ها انجام داد، انجام دهد. اگر من امروز رییس فدراسیون بودم در کشور ثالث با کشورهای عربی بازی نمی کردم.

هاشمی ا‌دا‌مه‌ داد: مگر الان این گونه نیست که ما با نمایندگان کشور اسرائیل حتی با از دست دادن مقام قهرمانی بازی نکنیم. نظر من این گونه نیست که سعودی ها مثل اسرائیلی‌ها هستند، اما مثل همان‌ها که با آنها بازی نمی‌کنیم می‌توانیم به عربستانی‌ها اعلام کنیم که حاضر نیستیم در کشور ثالث با نمایندگان کشورهای عربی بازی کنیم. این حداقل موضوعی است که می‌شود انجام داد تا AFC و فیفا بفهمند که کار نابجا و ناخردمندی را انجام داده است. در حال‌ حاضر که در دور تا دور کشور ما جنگ است، اما کشور ما امن‌ترین کشور منطقه است.

او در پاسخ به این سوال که آیا کنار کشیدن نمایندگان ایران از لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند کمک کند؟ گفت: این مشکل باید در جایی حل شود. ما بین ارزش‌های‌مان و کسب یک مقام در فو‌تبا‌ل باید به دنبال ارزش‌هایمان باشیم. همان طور که گفته‌ام تعجبم از این است که چرا پس از رای AFC فدراسیون فو‌تبا‌ل هیچ موضعی نگرفته است. این بی انصافی محض است که به خاطر ناامنی بازی‌های نمایندگان ایران و عربستان به درخواست عربستانی‌ها در کشور ثالث برگزار شود. عربستانی‌ها به خاطر دوستی که با بحرینی‌ها دارند بازی‌های ایران را به یک کشور ثالث بردند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد یعنی ما تایید کرده‌ایم که در ایران امنیت وجود ندارد. شما اگر اطراف ما از جمله تاجیکستان، افغانستان و عراق، آسیای مرکزی و حتی سوریه را نگاه کنید می بینید در سرتا سر منطقه پر از خشونت است. جمهوری اسلامی ایران بین همه کشورها سمبل آرامش است. الان اکثر توریست‌ها و کسانی که به ایران می آیند می‌روند در اصفهان در کنار زاینده رود شب را می‌خوابند. لذا برای این که صدایمان به AFC برسد ترجیح این بود که فدراسیون فو‌تبا‌ل موضعی را اتخاذ می‌کرد.

هاشمی تصریح کرد: کسی نیست که نداند نماینده فیفا در دیدار پر‌سپولیس و تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی بود و بازی را از نزدیک تماشا کرد. پس او هم تایید کرد که ایران، کشور امنی است. به نظر من تصمیمی که AFC گرفت کاملا سیاسی بود. این که کفاشیان در انتخابات فیفا به شیخ سلمان رای داده تا در ادامه AFC منافع ایران را حفظ کند اشتباه‌ نامناسبی بوده است. البته کفاشیان رسما اعلام نکرده که به چه کسی رای داده است. این کار خوب است اما اگر به شیخ سلمان هم رای داده باشد توضیحش این بوده که می گفتند از AFC به همه جا می‌رسیم. این موضوع را نباید با مناقشه ایران و عربستان یکی کرد. ساکت بودن آقایان نسبت به یک تصمیم بد واقعا آزار دهنده است. من اگر جای کفاشیان بودم از شب گذشته تا به الان تلفنم قطع نمی‌شد و با روسای فدراسیون‌های مختلف صحبت می‌کردم تا بیایند و ببینند که ایران چقدر امنیت دارد. اما AFC به خاطر پول‌های عربستان یک تصمیم سیاسی گرفت و من مقصر این داستان را آقایانی می دانم که از دیشب تا به حال مهر سکوت به لبان خود زده‌اند.

دیدگاه کاربران