برنامه اینترنتی نود

اخبار و ویدئوهای اختصاصی از ورزش کشور

پیشنهاد سردبیر

آشنایی با سکانداران لیگ شانزدهم

رقابت های لیگ برتر از امروز وارد شانزدهمین دوره خود می شود و ۱۶ تیم حاضر در این فصل با تفکرات سکانداران خود برای پشت سر گذاشتن فصلی درخشان وارد این عرصه می شوند.

به گزارش نود تی وی، لیگ برتر به عنوان مهمترین تورنمنت باشگاهی ایران از امروز بار دیگر تمام توجهات فوتبالی را به خود جلب خواهد کرد. جایی که ۱۶ تیم با مربیانی متفاوت به مصاف هم می روند تا چالشی هیجان انگیز را تجربه کنند. سکاندارانی که هر یک خصوصیات و توانایی هایی خاص خود را دارند و با اتکا به همین توانایی ها امیدوارند فصلی درخشان را رقم بزنند. در آستانه آغاز این چالش هیجان انگیز نگاهی گذرا انداختیم به سکانداران این فصل که هر کدام امیدوار هستند با خلاقیت ها و هوش بالای خود بر جام قهرمانی بوسه بزنند.

پرسپولیس؛ برانکو ایوانکوویچ
پروفسور خوش فکر کروات فصل قبل تنها به خاطر یک گل جام قهرمانی را به خوزستانی ها هدیه داد تا آه و حسرت پرسپولیسی ها برای تصاحب جام همچنان باقی بماند. برانکو که انصافا انقلاب تاکتیکی را در پرسپولیس رقم زده بود حالا امیدوار است با پیگیری برنامه هایش در این تیم بتواند اولین قهرمانی ایران را جشن بگیرد. با نگاهی به فهرست خریدهای این مربی می توان با صراحت گفت پرسپولیس این فصل قوی تر از تیم فصل گذشته است و برانکو اگر کمی بیشتر از هوش و خلاقیت خود استفاده کند می تواند ماموریت نیمه تمامش در این تیم پرطرفدار را به پایان برساند و نامش را در تاریخ باشگاه جاودانه کند.

استقلال؛ علیرضا منصوریان
بعد از دو فصل درخشان در نفت تهران وقتی استقلالی ها به یک منجی روی نیمکت نیاز داشتند به آرزوی دیرینه اش رسید تا هدایت تیم محبوبش را در دست بگیرد. تصمیمی که با استقبال پرشور طرفداران این تیم روبرو شد و آنها از بازگشت کاپیتان محبوب سابق شان این بار در کسوت مربیگری استقبال کردند تا از همین ابتدای راه کار برای علی منصور دشوارتر از قبل شود. سرمربی جوان استقلال با تفکرات بکر و نوینی که در ذهن دارد در نقل و انتقالات تابستانی تیمی جوان و یکدست بست و حالا امیدوار است بتواند با این تیم خاطرات تلخ دو، سه فصل گذشته را از ذهن طرفداران استقلال پاک کند. تنها نگرانی برای منصوریان می تواند به کنترل حاشیه های اطراف تیم هایی مثل استقلال برگردد که باید دید او تجربه این کار را دارد یا …

تراکتورسازی تبریز؛ امیر قلعه نویی
با ۵ قهرمانی در لیگ برتر در حال حاضر پرافتخارترین مربی ادوار لیگ برتر محسوب می شود. امیر که سال هاست جامی بالای سر نبرده حالا در تبریز تیمی در اختیار دارد که به اذعان اهالی فوتبال از شانس بسیار زیادی برای قهرمانی برخوردار است. امیر قلعه نویی به خوبی راه موفقیت در فوتبال ایران را بلد است چون با نگاهی به کارنامه دوران کاری او می توان کاملا به این ادعا پی برد که اگر تیم های او با مشکلات غیر منتظره روبرو نشوند همواره در کورس قهرمانی قرار دارند. مربی باهوش و کاربلد تبریزی ها مسلما اگر بتواند در فصل جاری با تراکتورسازی هم قهرمان شود به رکوردهای جاودانه ای در تاریح باشگاهی ایران دست خواهد یافت، رکوردهایی دست نیافتنی برای تمام رقبای این مربی موفق.

سپاهان اصفهان؛ عبدا.. ویسی
کسب عنوان بهترین مربی لیگ پانزدهم آن هم بعد از قهرمانی معجزه وار او با استقلال خوزستان خود گواه این موضوع است که عبدا.. پله های پیشرفت در مربیگری را یکی پس از دیگری پیموده و حالا از تجارب لازم برای موفقیت های بیشتر با تیم های بزرگ تر برخوردار است. نشستن روی نیمکت پرافتخارترین باشگاه لیگ برتری شاید دستمزد همین موفقیت بود که امسال نصیب ویسی شد با این شرط که او بتواند زردپوشان نصف جهان را بار دیگر به جمع مدعیان قهرمانی بازگرداند. ویسی که حتی خوش بین ترین طرفدارانش هم تصور نمی کرد ظرف مدت چند فصل به چنین جایگاهی برسد حالا امید اول سپاهانی ها روی نیمکت تیم محبوب شان قلمداد می شودو خودش خوب می داند چه کار دشواری در چالش جدیدی که برای خود ترسیم کرده، دارد.

ذوب آهن اصفهان؛ یحیی گل محمدی
یحیی در سومین سال متوالی حضور روی نیمکت ذوب آهن به دنبال به دست آوردن آخرین جام خالی در ویترین افتخارات تیم دوم نصف جهان است. مربی جوان، باهوش و خلاقی که در دو سال گذشته سه جام برای ذبی ها به ارمغان آورده حالا امیدوار است لیگ برتر را نیز به افتخاراتش روی نیمکت ذوب اضافه کند تا چهره ای جاودانه از خود در تاریخ این باشگاه ریشه دار رقم بزند. گل محمدی به عنوان یکی از مربیان خوش فکر از نسل نودو هشتی های فوتبال ایران ثابت کرده اگر فضا برایش باز باشد می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد از همین رو لیگ شانزدهم می تواند برای این مربی آرام و متین فصلی رویایی لقب بگیرد به خصوص بعد از کسب سوپرجام فوتبال ایران مقابل قهرمان لیگ برتر.
استقلال خوزستان؛ سیروس پورموسوی
شاید خودش هم تصور نمی کرد بعد از قهرمانی فصل گذشته به عنوان جانشین عبدا.. ویسی انتخاب شده و هدایت مدافع عنوان قهرمانی را در دست بگیرد اما مهره شانس پشت در خانه این مربی نشست تا او در اولین تجربه سرمربیگری آزمون جالبی پیش رو داشته باشد. چالشی که با شکست سنگین در سوپرجام چندان خوب برای این مربی جوان استارت نخورد اما با این وجود خوزستانی ها امیدوار هستند مغز متفکر نیمکت استقلال در فصل گذشته آنها را در انتخابی که انجام دادند، سربلند کند. پورموسوی که فصل قبل در کنار ویسی به عنوان دست راست فعالیت می کرد مسلما شناخت کافی از تیمش دارد و جو لیگ برتر را نیز می شناسد به همین خاطر باید منتظر ماند و دید او با حاشیه های نفر اول شدن کنار می آید یا نه؟

سایپا تهران؛ حسین فرکی
بعد از چند ماه استراحت و ریکاوری اتفاقات تلخ رخ داده در اصفهان با انگیزه دو چندان هدایت سایپا را در دست گرفت با این امیدکه بتواند در این تیم هم روزهای خوشی را تجربه کند. مرد محجوب و آرام نیمکت سایپا که با دو قهرمانی در تاریخ لیگ برتر با دو تیم فولاد و سپاهان جزو مردان پرافتخار حاضر در لیگ شانزدهم است این توانایی را دارد در تیم بی حاشیه و آرامی که در اختیار دارد نتایج خوب گذشته اش را تکرار کند و بیشتر نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد. تیمی که فصل قبل هم بسیاری اعتقاد داشتند می تواند در جمع مدعیان رقابت کند اما… حسین فرکی در حال حاضر بیشتر از تفکرات تاکتیکی به خاطر متانت و آرامشی که همواره روی نیمکت از خود نشان می دهد در بین فوتبالدوستان شناخته شده و این خصوصیات اخلاقی او می تواند برای سایر مربیان سرلوحه کار قرار بگیرد.

نفت تهران؛ علی دایی
یکی از سرشناس ترین مربیان حاضردر لیگ شانزدهم، کسی که عادت کرده هدایت تیم هایی را در دست بگیرد که تا آخرین روزهای قبل از آغاز فصل در بلاتکلیفی محض به سر برده و تیم داری شان مشخص نیست! بعد از راه آهن و صبای قم حالا علی دایی در نفت تهران هم با چنین وضعیتی شروع به کار کرد آن هم به عنوان یکی از گران ترین مربیان حاضر در لیگ برتر. شهریار فوتبال ایران بیشتر از توانایی هایش در عرصه مربیگری در این سال ها نان آوازه اش در دنیای فوتبال را خورده چون نتایجی که او با این همه شهرت در تیم های قبلی گرفته زیاد باب میل طرفدارانش نبوده است. با این حال تیمی که او این فصل در اختیار دارد می تواند خط پایانی باشد بر تمام انتقاداتی که از مربیگری این چهره مطرح فوتبال ایران صورت گرفته است.

گسترش فولاد تبریز؛ فراز کمالوند
فراز را باید یکی از باهوش ترین مربیان نسل جوان فوتبال ایران نامید. مربی که با سود بردن از همین هوش سرشاز توانسته برای خود جایگاه مناسبی در فوتبال تبریز رقم زده و سال ها در تیم های مطرح دیار سهند فعالیت کند. کمالوند حالا در سومین سال متوالی حضور روی نیمکت گسترش فولاد امیدوار است با پیاده کردن تفکراتش در بازار تابستانی فصلی درخشان را با این تیم در لیگ برتر رقم بزند، هدفی که زیاد نمی تواند دور از دسترس باشد چون او تیمی در اختیار دارد که همه قابلیت های تبدیل شدن به یکی از مدعیان قهرمانی را داشته و تنها با کمی خلاقیت تاکتیکی می تواند شگفتی ساز فصل لقب بگیرد.

پیکان تهران؛ مجید جلالی
از جمله مربیانی که در بیشتر ادوار لیگ برتر فرصت فعالیت در تیم های مختلف را داشته آن هم بدون این که به نتایج کسب شده توجهی شود! مجید جلالی به عنوان کسی که از او به عنوان کامپیوتر نام برده می شود در این سال ها نه تنها هیچ موفقیتی کسب نکرده بلکه بیشتر مواقع هم با اختلافاتی که با مدیران باشگاه ها داشته از سمت خود برکنار شده است که آخرین مورد آن برمی گردد به اتفاقات فصل گذشته در سایپا اما حالا این مربی هدایت رقیب دیرینه نارنجی پوشان یعنی پیکان را برعهده گرفته است تا فرصت اعاده حیثیت داشته باشد. مسلما این آخرین فرصتی که مجید جلالی برای اثبات توانایی هایش پیش رو خواهد داشت و باید به هر نحوی شده با پیکان انتظارات را برآورده کند.

صبای قم؛ صمد مرفاوی
یک فصل خانه نشینی این مربی خوزستانی بعد از روزهای کابوس واری که در نیمکت پیکان تجربه کرد با بازگشت دوباره به صبا به پایان رسید. صمد مرفاوی در شرایطی هدایت صبا را برعهده گرفت تا دوباره به قم برگردد که این باشگاه در بدترین شرایط خود به سر می برد چون نه اسپانسری داشت که برایش هزینه کند نه مهره ای برایش باقی مانده بود تا دلخوش به آنها وارد عرصه دشوار لیگ برتر شود اما با این وجود آقا صمد ریسک تمام این کمبودها را به جان خرید و با زوج همیشگی اش ساکت الهامی به نیمکت صبا بازگشت تا بلکه با اتکا به داشته های فعلی بتواند جایگاه خوبی برای صبا در لیگ برتر رقم بزند. بدون شک فصل جاری برای مرفاوی و یار همیشگی اش ساکت الهامی فصلی تعیین کننده در عرصه مربیگری خواهد بود.

سیاه جامگان مشهد؛ فرهاد کاظمی
فرهاد کاظمی را می توان استاد حفظ تیم های بحران زده در لیگ برتر نامید. مرد خوش فکر و خوش صحبت مشهدی ها که برای چندمین سال متوالی توانایی های خود را به رخ کشید و تیم کم امید سیاه جامگان را در لیگ برتر نگه داشت حالا با پیاده کردن افکار تاکتیکی اش در این تیم به دنبال آن است که شگفتی های زیادی با این تیم مشهدی در لیگ برتر رقم بزند و سایه کابوس وار سقوط و فانوس به دستی را از این تیم دور کند. دایی فرهاد انصافا در مسائل روحی و روانی توانایی های خاصی دارد که کمتر مربی در ایران تاب رقابت با او را دارد، تنها کافی است به موفقیت هایی که این مربی در این چند سال با تیم های کم بضاعت رقم زده توجه کنید تا پی ببرید کاظمی چه قابلیت هایی دارد.

ماشین سازی تبریز؛ رسول خطیبی
یک بار دیگر توانست تیمی از تبریز را از دسته اول به لیگ برتر برساند تا رکوردی جالب توجه از خود بر جای بگذارد. رسول خطیبی که با نشستن روی نیمکت ماشین سازی تنها مربی تبریزی لقب گرفت در لیگ برتر هدایت سه تیم مطرح شهر را در دست گرفته است حالا با تیم پرستاره و محبوبی که در اختیار دارد به دنبال رقابت شانه به شانه با دو تیم دیگر دیار سهند در این فصل از لیگ برتر است تا هم توانایی های خود را بیشتر به رخ بکشد هم ماشین سازان را به روزهای اوج گذشته بازگرداند. باید منتظر ماند و دید رسول می تواند خاطرات خوش فوتبالدوستان قدیمی تبریز را با این تیم تازه صعود کرده زنده کند یا نه؟
پدیده مشهد؛ رضا مهاجری
در حالی که از اواسط فصل گذشته زمزمه های جدایی او به گوش می رسید بار دیگر با نماینده مشهدی ها به کار خود ادامه داد. رضا مهاجری به عنوان یکی از دستیاران فیروز کریمی در فوتبال ایران مطرح شد اما حالا چند فصلی می شود از زیر سایه این مربی خارج شده و به نوعی استقلال کاری پیدا کرده است. او فصل گذشته با وجود تمام بحران های مالی که پدیده را تهدید کرد توانست با خیالی آسوده سهمیه این تیم در لیگ برتر را حفظ کند. نکته جالب این که مهاجری در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل استقلال و پرسپولیس موفق شد تیم های مطرح پایتخت را در حسرت پیروزی بگذارد و این فصل هم امیدوار است بتواند همچنان تیمش را در کمرکش جدول حفظ کند.

صنعت نفت آبادان؛ نادر دست نشان
بعد از سال ها دوری از سطح اول باشگاهی ایران توانست با برزیلی ها دوباره لیگ برتری شود. مربی سرشناس فوتبال مازندران که کارنامه خوبی در تیم های دسته اولی از خود بر جای گذاشته این بار با زردهای آبادانی می خواهد در لیگ شانزدهم خودنمایی کند آن هم بعد از تمام حاشیه هایی که برایش در راه ماندن روی نیمکت صنعت نفت رقم خورد. نادر مسلما چالش دشواری پیش رو خواهد داشت چون تیمی که او در اختیار دارد در شرایط فعلی با وجود محبوبیت و اقبال عمومی در آبادان از نظر پتانسیل انسانی توان رقابت با سایر تیم های لیگ برتری را ندارد چون نقل و انتقالات پرسروصدایی در تابستان نداشته اند. حالا باید منتظر گذشت زمان ماند و دید دست نشان با بازیکنان کم نام و نشانی که در اختیار دارد می تواند نفتی های آبادان را به اهداف شان برساند.

فولاد خوزستان؛ نعیم سعداوی
نعیم سعداوی که فصل گذشته بعد از کنار گذاشته شدن از نیمکت فولاد به عنوان منتقد اول دراگان اسکوچیچ شناخته شد حالا این فرصت را پیدا کرده تا تمام ادعاهایی که در طول یک سال گذشته در قبال فولاد مطرح می کرد را عملی کند آن هم به عنوان نفر اول کادر فنی. سعداوی با تجربه چند ساله به عنوان نفر دوم در این فصل از سوی مدیریت باشگاه با اعتماد جالبی روبرو شد تا بلکه بتواند این تیم خوزستانی را به جایگاه واقعی اش برساند، تیمی که بسیاری از اهالی فوتبال از آن به عنوان معدن بازیکن مستعد خوزستان و جنوب ایران نام می برند که از نظر امکانات سخت افزاری هم چیزی کم و کسر ندارد.

دیدگاه کاربران