برنامه اینترنتی نود

اخبار و ویدئوهای اختصاصی از ورزش کشور

پیشنهاد سردبیر

رئیس کمیته پزشکی اتحادیه جهانی کشتی درباره نقشه روس‌ها مقابل یزدانی توضیح داد

حسن یزدانی در فینال وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد برابر انور گدویف در حالی که مبارزه به دلیل مصدومیت شدید این حریف روسی به کرات قطع می شد و این حریف روسی پس از هر بار استراحت دو امتیاز از آزادکار کشورمان پیش می افتاد سرانجام با کشتی جسورانه یزدانی با نتیجه ۶ بر ۶ به پایان رسید و حسن یزدانی به دلیل کسب امتیاز پایانی، تیم ملی کشتی آزاد ایران را پس از ۱۶ سال در المپیک، صاحب مدال طلا کرد.

به گزارش نود تی وی، “بابک شاگان” در گفت‌وگو با سایت فدراسیون کشتی درباره آن مسابقه گفت: گدویف آزادکار وزن ۷۴ کیلوگرم تیم ملی روسیه در اواخر مسابقه نیمه نهایی المپیک ریو با حریف آذربایجانی خود دچار پارگی شدید پوست در ناحیه ابروی سمت چپ شد که با توجه به شدت و محل پارگی، درمان زخم و پیشگیری از خونریزی های بعدی نیازمند ترمیم و بخیه کردن زخم و سپس پوشش مناسب آن بود.
او گفت: امکان خونریزی مجدد و تاثیر سوء آن بر روند کشتی فینال از دغدغه های من به عنوان مسئول پزشکی مسابقات بود. به همین جهت در فاصله استراحت بعد از رقابت های نیمه نهایی ضمن در میان گذاشتن موضوع با رئیس کمیته داوران اتحادیه جهانی، شخصا به سرپرست و سرمربی تیم کشتی آزاد روسیه مراجعه کردم و درخواست کردم اجازه دهند تا با انتقال گدویف به کلینیک محل مسابقات نسبت به درمان کامل زخم اقدام شود که آنها گفتند درمان توسط پزشک تیم روسیه در حال انجام هست.

شادگان تاکید کرد: برای اطمینان دوباره وضعیت گدویف را جویا شدم که اعلام کردند زخم به خوبی ترمیم و بانداژ شده است. با شروع رقابت فینال با یزدانی اما در لحظات اول و در نخستین برخورد، خونریزی از محل زخم مجددا شروع شد و علی رغم استفاده از داروهای موضعی کنترل کننده خونریزی و استفاده از متدهای متفاوت بانداژ، خونریزی از محل زخم با شدت بیشتر و به کرات تکرار شد.
شاگان گفت: در سه دقیقه دوم و در شرایطی که کمتر از دو دقیقه از زمان رقابت باقی مانده بود و مسابقه مجددا متوقف شده بود به داور و سپس به رئیس تشک توضیح دادم که خونریزی ادامه خواهد داشت و به نظر من بهتر است برای حفظ سلامت کشتی گیر مصدوم رقابت متوقف شود.  رئیس تشک گفت که قادر به اختتام مسابقه نیست و صرفا من به عنوان پزشک رسمی مسابقات امکان اتخاذ چنین تصمیمی را دارم که البته چنین اختیاری به صراحت در مقررات پزشکی اتحادیه جهانی کشتی ذکر نشده و از سویی در آیین نامه داوری هم محدودیتی در تعداد توقف رقابت به جهت کنترل خونریزی ذکر نشده است. به بیانی قوانین موجود در این مورد به خصوص تصریح ندارد و نیازمند بازنگری است. از سوی دیگر نظر مسئولین اتحادیه جهانی نیز برقراری مسابقه فینال تا حد ممکن بود.
او گفت: در چنین شرایط به رئیس تشک و سپس به گدویف و تدیف سرمربی تیم ملی کشتی آزاد روسیه اعلام کردم که برای مرتبه آخر اقدام به کنترل خونریزی با بکار بردن کاملترین روش ممکن خواهم کرد و اگر یکبار دیگر به دلیل خونریزی از این زخم داور دستور به توقف مسابقه دهد من رای به اختتام مسابقه (که به معنای حذف کشتی گیر مصدوم می بود) خواهم داد.

رئیس کمیته پزشکی اتحادیه جهانی گفت: اعتقاد دارم تصمیم من درست و حرفه ای است که البته در صورت اتفاق می توانست به اختلاف نظرات گسترده و عواقب شخصی برای من منجر شود ولی اتخاذ آن در درجه نخست به جهت حفظ سلامت ورزشکار آسیب دیده و سپس، برقراری عدالت و حفظ شان ورزش کشتی ضروری بود که با انجام بهترین متد کنترل خونریزی و بانداژ کامل خوشبختانه خونریزی کنترل شد و البته با توجه به هشدار جدی داده شده به تیم روسیه به نظر رسید که گدویف هم دیگر تمایلی برای توقف رقابت نداشتند و چنین شد که رقابت ادامه پیدا کرد و با برتری مطلق یزدانی به پایان بدون حرف و حاشیه ای رسید.
وی گفت: حسن یزدانی در طول این وضعیت که با بیش از ۲۰ دقیقه وقفه های مکرر همراه بود کوچکترین اعتراضی به روند درمان نکرد و به مثابه یک جوانمرد با بردباری اجازه درمان رقیب خود را داد.

دیدگاه کاربران